Sběratelská a investiční kolekce Muži 28. října 1918

Autoři, materiály a technologie

Sběratelská kolekce „Muži 28. října“ je výsledkem unikátní spolupráce mnoha desítek špičkových českých řemeslníků a umělců. Při její výrobě byl brán velký zřetel na specifické detaily. Byly použity pracné a složité tradiční technologie, které se dnes již nepoužívají. Tyto vlastnosti dělají z publikace Muži 28. října výjimečné dílo. Autorem publikace k pamětním medailím je historik Pavel Černý.

Ruční papír

Byl vyroben v manufaktuře Ruční papírna Velké Losiny, jejíž historie sahá až do 16. století. Při tradičním řemeslném zpracování byla do jednotlivých listů starobylou metodou vodoznaku zanesena loga kolekce Heritage Collection a Muži 28. října.

Francouzská vazba knihy

Pochází z dílny Knihařství Žamberk, která se specializuje na rukodělnou knižní vazbu. V případě „Mužů 28. října“ byla aplikována celofrancouzská vazba, časově vysoce náročný postup spojující samotnou knihu s předem připravenými deskami. Tato metoda zaručuje mimořádnou odolnost a trvanlivost vazby. V současné době se používá prakticky jen při rekonstrukcích starých knih a na bibliofiliích. Hřbet obálky je tvořen z usně marockých koz, žijících v oázách zdejších pouští. Je to nejkvalitnější materiál, jaký lze pro vazbu tohoto typu použít.

Dřevěná a zlacená obálka knihy

Je vyrobena z masivního vyzrálého českého dubu. Dřevo bylo před zpracováním baleno ve speciálních fóliích, aby se zabránilo působení vlhkosti a mechanickému poškození. Pro vyřezání grafického motivu „Muži 28. října“ do dubové obálky byla zvolena velmi pomalá metoda postupného „ubírání“ dřeva po 0,08 mm. Ve výsledku to znamenalo dlouhých 8 hodin práce na jedné plastice, avšak díky této metodě dosáhlo studio Lamastone největší plasticity a nejvěrnějšího zobrazení všech detailů.

Obálka knihy je osazena ozdobnými rohy z ryzího pozlaceného stříbra nebo z ryzího zlata. Podobně je vyvedeno i kování v horní a dolní čtvrtině výšky obálky.

Na přání zákazníka je možné zdobení obálky doplnit drahými kameny, českými granáty a vltavíny. I v tomto případě se jedná o unikáty. Kameny pocházejí pouze z archivů či sbírek zlatníků a starožitníků z období první republiky. V současnosti se takové kameny již v Čechách netěží a nejsou na trhu běžně dostupné.

Tisk podle tradičních postupů

Pro tisk této výjimečné knihy byly využity klasické polygrafické řemeslné postupy. Byl kladen důraz na osvědčené a stovkami let prověřené „středověké“ tiskařské metody. Tiskárna REPRESS tak pro tisk knihy použila souběh klasických tiskových technik – knihtisk, ofset, sítotisk i digitální techniku. V knihtisku je zastoupen slepotisk, výsek, termoražba (hot stamping) či reliéfní plastický tisk. Všechny tiskové podklady pro tuto publikaci, jako například tiskové štočky, raznice, matrice a patrice, byly vyrobeny speciálně pouze pro tento jedinečný tisk.

Zlaté medaile s hlubokým reliéfem

Medaile s portréty Mužů 28. října z 24karátového zlata jsou raženy tzv. hlubokým reliéfem. Tato tradiční technologie, která dává do nejmenších podrobností vyniknout všem vyobrazením, se v současné době pro ražbu kvůli vysoké náročnosti již téměř nepoužívá. Vyžaduje speciální vybavení na ražbu, které dnes už patří do historie. Moderní stroje jsou rychlejší, energeticky méně náročné, ale mají i menší sílu tlaku, a tak nejsou schopné takovéto medaile vyrobit. V zájmu zvýraznění i těch nejmenších grafických detailů se postupovalo klasickou, ale zdlouhavou metodou individuální přípravy sádrových modelů a následně matric a raznic. Pamětní medaile jsou z ryzího 24karátového zlata, s ryzostí Au999/1000, o hmotnosti jedné trojské unce. Jen použité zlato na výrobu pěti mincí (do každé knihy) mělo v roce vydání knihy – 2018 – hodnotu převyšující 150 000 Kč. V averzu i reverzu medaile naleznete mnoho zajímavých grafických detailů. Za zmínku stojí také 360 vroubků na její hraně. Soubor medailí navrhl a vyrobil Slavomír Primák.

Exkluzivní poštovní známky

Významnou součást kolekce představují exkluzivní poštovní známky, které byly navrženy Slavomírem Primákem a vydány Českou poštou jen pro tuto jedinou příležitost. Aršík zahrnuje pět známek s portréty „Mužů 28. října“ a další tři známky s motivy vycházejícími přímo z grafiky edice. Známky byly vytištěny v Poštovní tiskárně cenin Praha. Byly vydány Českou poštou ve formě známkových sešitků v omezeném nákladu a jsou platnými poštovními ceninami. Do „zlatých“ pamětních knih je vloženo celkem 100 kusů sešitků, každý s příslušným číslovaným certifikátem pravosti. Známky zaujmou i použitím mikrotisku s motivem „Heritage Collection“.

Kožený kufr jako ochrana

Celá kolekce je uložena ve speciálním, ručně vyrobeném kufříku. Ten je potažen jemnou teletinou modré barvy, špičkové kvality. Vnitřek kufru je laděn do barevnosti československé trikolory – červená vnitřní stélka vsazená do korpusu potaženého modrou kůží je doplněna bílým polstrováním s logy edice ve víku kufru.

 

Vedle samotné knihy s medailemi, známkových sešitků a příslušných certifikátů, doplňují celou edici také lupa a rukavice, nezbytné pomůcky pro zkoumání a šetrnou manipulaci. Lupa z broušeného skla je kvalitní český výrobek, který umožňuje podrobněji zkoumat všechny precizní detaily medailí a známek. Solitérem jsou i bílé rukavice z výběrové jehněčí kůže s raženými logy na zápěstí z dobříšské rukavičkárny J. K. Trade. Rukavice jsou vyrobeny z vysoce kvalitní etiopské jehněčí kůže, která se zpracovává v jedné z nejlepších italských koželužen. Rukavice jsou vyráběny tradiční technikou ručního tvárnění a střihu.