Příběh vzniku knihy

Kniha

Historik Pavel Černý strhujícím způsobem popisuje dramatické události předcházející 28. říjnu 1918. Dny, kdy se minutu po minutě rodila československá státnost. Úsilí Čechů a Slováků o sebeurčení v rámci rakouského mocnářství a později o vytvoření samostatného státu, trvalo desítky let. Ale tento den změnil doslova vše. A kolem dějin otočilo pět mužů.

Kromě popisu událostí v klíčovém dni našich dějin kniha obsahuje i portréty jednotlivých hlavních aktérů. A naleznete zde i řadu dobových fotografií a dokumentů.

Medaile

Součástí kolekce je pět masivních medailí s portréty klíčových aktérů 28. října. Medaile je mincovního typu s velmi vysokým reliéfem, s plasticitou, která byla běžná před 100 lety. Každá medaile má svůj vlastní certifikát, prošla důslednou kontrolou a nese punc od Puncovního úřadu. Medaile jsou ražené z ryzího materiálu, o čistotě 999/1000 a hmotnosti 1 trojské unce (1oz = 31,1035 g). Materiál je rafinován, čištěn a přepracováván v české rafinérii, zejména ze starých šperků a mincí dané doby. Medaile mají ručně ražené matriční číslo.

Antonín Švehla (1873–1933)

„Demokracie není jen právo, ale také povinnost. Pečlivě volte své vůdce, kterým svěřujete své osudy.“

Alois Rašín (1867–1923)

„Za službu vlasti se neplatí!“

František Soukup (1871–1940)

„Rakousko buďto bude demokratickým spolkem samostatných národů – nebo ho nebude!“

Jiří Stříbrný (1880–1955)

„S nacionalismem nebude po válce v samostatném státě žádný kšeft, musíme se tedy chytit socialismu.“

Vavro Šrobár (1867–1950)

„Otázka československej vzájomnosti je otázkou kultúrnej jednoty národa česko-slovenského. A poneváč pod kultúrou rozumieme všetok duševný a materiálny stav toho-ktorého národa, preto československá vzájemnosť je otázka nadmieru komplikovaná, obsahujúca celý život národa.“

Známky

Kolekci medailí doplňuje sada poštovních známek, která má již nyní ambici stát se sběratelskou raritou. Jde o aršík 8 známek, opět s portréty Mužů 28. října, které jsou doplněny dalšími 3 známkami s historickými motivy. Známky v dopisní hodnotě A jsou v minimálním limitovaném nákladu vytištěny v Poštovní tiskárně cenin a nebudou ve volném oběhu.

Výroba

Informační, literární i sběratelskou hodnotu edice doplňuje její zcela unikátní zpracování. Bez přehánění lze tvrdit, že nejen v českých zemích dílo takového formátu a pojetí dosud nevzniklo. Tvůrci kladli mimořádný důraz na precizní ruční zpracování za použití tradičních řemeslných postupů a těch nejlepších materiálů.

Přední strana desky knihy je z českého dubu s rytým plastickým motivem, kováním a ozdobami z drahých kovů a kamenů. Může být na míru upravena dle individuálních požadavků a zdobena například vltavíny nebo českými granáty. V zadní straně desek knihy jsou pak zasazeny medaile Mužů 28. října.

Kniha je vytištěna na ručním papíře s vodoznaky. Při tisku této publikace byla uplatněna celá řada tiskových technik: klasický knihtisk, ofsetový tisk, reliéfní tisk – hot stamping, slepotisk, digitální a inkjet tisk. Vazbu realizovali skuteční mistři knihařského řemesla.

Medaile, známky i historická publikace jsou uloženy v na míru vyrobeném luxusním pouzdře, kde naleznete také hedvábné rukavice, lupu a příslušné certifikáty. Pouzdro zajišťuje udržování stálé teploty i vlhkosti, aby byly zachovány ideální podmínky pro dlouhodobé uložení, ale i studování sběratelského materiálu.

Výsledkem dvouletého úsilí týmu umělců a řemeslníků je neobyčejná kolekce, která navíc může být v hlavních detailech přizpůsobena individuálně podle konkrétních požadavků zájemce.